از هر زن و مرد ایرانی که بپرسی، خاطره اولین سفرش به مشهد را به خاطر دارد، سفر به شهر آرزوها و نخستین دیدار با پنجره فولاد امام رضا(ع)؛ بسیاری از ایرانیان شاید قوم و خویشی هم در این شهر نداشته باشند و گذرشان حتما به هتل‌ها و مسافرخانه‌هایی مشهد افتاده یا حداقل در مهمانخانه‌های سنتی این دیار تن خسته را استراحتی داده و چای و شربتی نوشیده باشند.

این خاطره‌ها را می‌توان همینطور ادامه داد و به «چهارباغ» رسید، چهار باغ خاطره‌های دور و دراز که حالا اسم مجموعه‌ای نمایشی در شبکه «افق» شده است.

تئاتر تلویزیونی «چهارباغ» کاری از معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد است که برای پخش از شبکه افق در نوروز امسال در نظر گرفته شده، مجموعه‌ای ۱۳ قسمتی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمد بهاران که روایت‌گر تاریخ و هویت شهر مشهد است. مهمان نوازی، اقتصاد، ساده زیستی، ازدواج، قیام گوهرشاد، نقش تاریخی مشهد در انقلاب اسلامی، فردوسی و شاهنامه از محورهای شاخص این نمایش هستند که در هر قسمت در قالب یک داستان روایت می‌شوند.

این تئاتر در شهرک تاریخی «مشهد دوست داشتنی» فیلمبرداری شده و دکور آن یادآور بالاخیابان مشهد و سرکوچه چهارباغ است، سه واحد سوغاتی فروشی، مسافرخانه و قهوه‌خانه در آن گنجانده شده که هر کدامشان محور یکی از داستان‌های چهارباغ هستند.

شخصیت‌هایی که در این تئاتر می‌بینیم نمادی از یک ایرانی تمام عیار با تمام ویژگی‌های یک آدم مشهدی هستند، زائرانی هم از شهرهای دور و نزدیک و حتی کشورهای مسلمان در هر قسمت وارد نمایش می‌شوند که حس همذات‌پنداری مخاطب را با این مجموعه بیشتر می‌کند.

«چهارباغ» در واقع چهارگوشه‌ای است از مشهدالرضای ایرانی‌ها، نمایشی تام و تمام از هویت و فرهنگ این شهر با همه مهمان‌نوازی‌هایش، جهان‌شهری برای همه علاقمندان به فرهنگ علوی و رضوی و حالا شبکه افق با این مجموعه، عیدانه‌ای چشم‌نواز را در مقابل دیدگان بیننده فهیم ایرانی گذاشته و آنها را با خود به مهمانی شاه خراسان می‌برد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

مطالب مشابه

ارسال نظر

0 نظر
نظرات بسته شده است.